Kategoriler

Saksı içerisinde ev ve ofis ortamlarında balkon veya teraslarda rahatlıkla limon ağacı yetiştirebilir ve meyvelerini koparabilirsiniz.Bilinenin aksine saksıda limon yetiştirmek oldukça kolaydır.

Öncelikle saksı dikimine uygun formda yediveren veya mayer çeşidi bir limon fidanı temin etmekle işe başlamak gerekir.Daha sonra iş saksı teminine geliyor, bu noktada saksının büyüklüğünü belirleyen faktör yetiştiricilik yapılacak ortamın genişliği ile alakalıdır, çünkü saksı çok büyük olursa hem yer kaplar hem de taşıması sıkıntılı olabilir.Fakat saksı ne kadar büyük olursa ağaç gelişimi o denli güzel olacak ve o derece fazla meyve verecektir.Tavsiyemiz ilk etapta 20-25 litrelik saksılarla işe başlamanız , tabi yer sıkıntınız yok ise daha büyük saksılar kullanmanız ağaç gelişimi açısından faydalı olacaktır.

 

Gelelim fidanı saksıya dikmeye, 

Saksıda kullanacağımız diğer toprak ve harç malzemelerini bulamayanlar için  toprak normal bahçe toprağı olabilir.Ama azda olsa ince kumla (deniz kumu değil) karıştırılabilir.

 

Her şeyi temin edebilirim diyenler için en uygun toprak karışım oranları;

%50 bahçe toprağı (normal bulabildiğiniz herhangi bir toprak)

%25-30 torf  

%15-20 perlit veya kum

 

Birde çakıl taşları ; çakıl taşlarını saksının en taban bölümüne 5-6 cm kalınlıkta olacak şekilde yerleştirilmeli çünkü taşlar suyu süzme görevini üstlenecektir.

Saksı tabanındaki taliye delikleri mutlaka açılmalıdır aksi taktirde toprak su tutacaktır ve bitki kökünde ölümler meydana gelir ve en sonunda bitki tamamen ölür.

Toprak harcını tamamladıktan sonra bir miktar saksıya harçtan dökülüp fidan saksı içerisine konmalı fidan aşı yeri 5-10 cm toprak üstünde kalacak şekilde fidan dikimi yapılmalı ve can suyu verilmelidir, toprak suyu emdikçe sulama işlemi tekrarlanmalıdır.

Birde saksı tabağında su birikmesi önlenmelidir.Çünkü toprak oradan havalanmasını sağlamaktadır.Sulama işlemini yaz aylarında toprağın nemine göre 2-3 gün aralıklarla yapılmalıdır.Yine de toprak nemi kontrol edilmelidir sulama aralığı düşebilir.

 

 

Saksıda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz Limon Fidanı sipariş vermek için tıklayınız